Styrelser/nämnder

Hem » Styrelser/nämnder
Styrelser/nämnder 2018-02-26T19:33:47+00:00

Regionstyrelsen Revisorer Organisationsutskott
Patientnämnden Hälso- och sjukvårdsnämnd Regional utvecklingsnämnd
Trafiknämnd Kulturnämnd Grimslövs folkhögskola
RyssbyGymnasiet AB Smaland Airport AB Kulturparken Småland AB
Stiftelsen Smålandsmuseum Stiftelsen Smålands konstarkiv Markaryds samordningsförbund
Samordningsförbundet Värend Förvaltningsrätten i Växjö Kammarrätten i Jönköping
Göta Hovrätt Jurymän i tryckfrihetsmål ALMI Regioninvest Småland & Öarna
AB Destination Småland Samverkansorgan för Öresundstågtrafik Sideum Innovation AB
Krisledningsnämnd FoU-beredning Folkhälsoberedningen



Regionstyrelsen 2015 – 2018

Sven Sunesson Sven Sunesson
Opparyd Brogård
342 53 Lönashult
070-761 63 97
Arb: 076 720 76 10
Blogg >>
e-postkuvert
Britt-Louise Berndtsson Britt-Louise Berndtsson
Strånganäs, Lindkullen
360 23 Älmeboda
073-844 92 16
Blogg >>
e-postkuvert

Ersättare
Golnoush Lundén Keshavarzi Golnoush Lundén Keshavarzi
Hantverksvägen 28
355 773 Gemla
073-699 06 39
e-postkuvert
Patrik Davidsson Patrik Davidsson
Skogsvägen 5
360 75 Alstermo
070-515 70 93
e-postkuvert



Revisorer 2015 – 2018

Ingrid Hugosson Ingrid Hugosson
Åsen
364 33 Åseda
073-202 12 67
e-postkuvert


Organisationsutskottet 2015 – 2018

Sven Sunesson Sven Sunesson
Opparyd Brogård
342 53 Lönashult
070-761 63 97
Arb: 076 720 76 10
Blogg >>
e-postkuvert


Forsknings- och utvecklingsberedningen (FoU-beredningen) 2015 – 2018

Elizabeth Peltola - foto Henrik Palmberg-2
foto: Henrik Palmberg
Elizabeth Peltola
Gemlagatan 7
343 71 Diö
070-225 50 98
Blogg >>
e-postkuvert


Folkhälsoberedningen 2015 – 2018

Bengt-Birgersson Bengt-Göran Birgersson
Mörtelek
360 70 Åseda
0474-715 43
070-573 77 71
Judith Svensson Judit Svensson
Solaberg, Åby
341 52 Lagan
0721-62 80 61


Patientnämnden 2015 – 2018

Marie-Louise Hilmersson Marie-Louise Hilmersson
Brännebo Hanagård 2
360 23 Älmeboda
0477-601 81
0733-47 79 23
e-postkuvert

Ersättare
Mikael Andersson Mikael Andersson
Ekebergslundsgatan 4
360 10 Ryd
0459-811 71
0731-53 53 98
Blogg >>
e-postkuvert


Hälso- och sjukvårdsnämnd 2015 – 2018

Britt-Louise Berndtsson Britt-Louise Berndtsson
Strånganäs, Lindkullen
360 23 Älmeboda
073-844 92 16
Blogg >>
e-postkuvert

Ersättare
Marianne Eckerbom Marianne Eckerbom
Norra Järnvägsgatan 14
341 37 Ljungby
0372-136 92
070-541 36 92
e-postkuvert
Thomas Haraldsson Thomas Haraldsson
Storgatan 30
342 50 Vislanda
070-996 41 61
e-postkuvert


Regional utvecklingsnämnd 2015 – 2018

Carina Bengtsson Carina Bengtsson
Myrarås Rönnebo
341 77 Agunnaryd
0372-78 91 13
e-postkuvert
Anna Johansson Anna Johansson
Dångemåla Ekebacken
362 93 Tingsryd
0477-165 42
070-609 51 91
e-postkuvert

Ersättare
Patrik Davidsson Patrik Davidsson
Skogsvägen 5
360 75 Alstermo
070-515 70 93
e-postkuvert


Trafiknämnd 2015 – 2018

Sven Sunesson Sven Sunesson
Opparyd Brogård
342 53 Lönashult
070-761 63 97
Arb: 076 720 76 10
Blogg >>
e-postkuvert
2:e vice ordförande


Kuturnämnd 2015 – 2018

Vidar Lundbäck Vidar Lundbäck
Häradsvägen 11
343 96 Hallaryd
tel/fax 0479-720 19
070-31 31 605
e-postkuvert



Grimslövs folkhögskola 2015 – 2018

Carina Bengtsson Carina Bengtsson
Myrarås Rönnebo
341 77 Agunnaryd
0372-78 91 13
e-postkuvert


RyssbyGymnasiet AB 2015 – 2018

Kjell Gustavsson Kjell Gustafsson
Ängagärdet, Norra Åreda
355 92 Växjö
0470-611 65
070-586 11 65



Smaland Airport AB 2015 – 2018

Anna Johansson Anna Johansson
Dångemåla Ekebacken
362 93 Tingsryd
0477-165 42
070-609 51 91
e-postkuvert

Ersättare
Hagart Valtersson Hagart Valtersson
Enevägen 27
342 61 Moheda
0472-712 18
070-547 12 18
e-postkuvert


Kulturparken Småland AB 2015 – 2018

Ersättare
Kjell Gustavsson Kjell Gustafsson
Ängagärdet, Norra Åreda
355 92 Växjö
0470-611 65
070-586 11 65



Stiftelsen Smålandsmuseum 2015 – 2018

Revisor
Ingrid Hugosson Ingrid Hugosson
Åsen
364 33 Åseda
073-202 12 67
e-postkuvert



Stiftelsen Smålands konstarkiv 2015 – 2018

Ersättare
Bengt-Birgersson Bengt-Göran Birgersson
Mörtelek
360 70 Åseda
0474-715 43
070-573 77 71



Markaryds samordningsförbund 2015 – 2018

Ersättare
Britt-Louise Berndtsson Britt-Louise Berndtsson
Strånganäs, Lindkullen
360 23 Älmeboda
073-844 92 16
Blogg >>
e-postkuvert



Samordningsförbundet Värend 2015 – 2018

Revisor
Ingrid Hugosson Ingrid Hugosson
Åsen
364 33 Åseda
073-202 12 67
e-postkuvert



Förvaltningsrätten i Växjö – nämndemän 2015

Kjell Gustavsson Kjell Gustafsson
Ängagärdet, Norra Åreda
355 92 Växjö
0470-611 65
070-586 11 65
Anita Svensson
Öja Smedjegård 1
360 32 Gemla



Kammarrätten i Jönköping – nämndemän 2015

Karl-Gustav Sundgren
Fjärdingstorpet 4
287 92 Traryd



Göta Hovrätt – nämndemän 2015

Annelill Davidsson Annelill Davidsson
Bokhöjden, Skinnersböke
287 93 Strömsnäsbruk
035-810 60
0709-844 576
Sofia Cronholm Sofia Cronholm
Romarliden 43
360 73 Lenhovda
072-350 80 80



Jurymän i tryckfrihetsmål 2015 – 2018

Grupp 1
Lena Johansson

Lena Johansson
Marklanda Hårdala
355 93 Växjö
Yngve Sunesson
Sjöaängsvägen 8
285 38 Markaryd
0433-713 02
070-588 84 40
Grupp 2
Sven-Erik Svensson Sven-Erik Svensson
Högagärde
360 13 Urshult
0477-150 14
070-673 36 89



ALMI Regioninvest Småland & Öarna 2015

Ersättare
Krister Lindqvist Krister Lindqvist
Angshult
2341 77 Agunnaryd



AB Destination Småland 2015

Karin Nilsson Karin Nilsson
Hensmåla Smedjelyckan
362 94 Tingsryd
070-546 47 64



Samverkansorgan för Öresundstågtrafik 2015 – 2018

Sven Sunesson Sven Sunesson
Opparyd Brogård
342 53 Lönashult
070-761 63 97
Arb: 076 720 76 10
Blogg >>
e-postkuvert



Sideum Innovation AB 2015 – 2018

Sven Sunesson Sven Sunesson
Opparyd Brogård
342 53 Lönashult
070-761 63 97
Arb: 076 720 76 10
Blogg >>
e-postkuvert



Krisledningsnämnd 2015 – 2018

Sven Sunesson Sven Sunesson
Opparyd Brogård
342 53 Lönashult
070-761 63 97
Arb: 076 720 76 10
Blogg >>
e-postkuvert

Regionstyrelsen Revisorer Organisationsutskott
Patientnämnden Hälso- och sjukvårdsnämnd Regional utvecklingsnämnd
Trafiknämnd Kulturnämnd Grimslövs folkhögskola
RyssbyGymnasiet AB Smaland Airport AB Kulturparken Småland AB
Stiftelsen Smålandsmuseum Stiftelsen Smålands konstarkiv Markaryds samordningsförbund
Samordningsförbundet Värend Förvaltningsrätten i Växjö Kammarrätten i Jönköping
Göta Hovrätt Jurymän i tryckfrihetsmål ALMI Regioninvest Småland & Öarna
AB Destination Småland Samverkansorgan för Öresundstågtrafik Sideum Innovation AB
Krisledningsnämnd FoU-beredning Folkhälsoberedningen